forZe henvendte sig til Valve efter skandalen i kvalifikationen til RMR- -turneringen

Den russiske e-sportsorganisation forZe henvendte sig til Valve med en anmodning om at se på situationen, der skete som en del af den europæiske åbne kvalifikation til RMR-turneringen. Husk på, at den 22. februar tabte forZe-holdet til Unplugg3D-holdet. Som det senere blev kendt, brugte nogle spillere på holdet cheats under kampen, hvorefter de fik en velfortjent karantæne.

Vi vil gerne henlede esports-fællesskabets opmærksomhed på situationen, der skete med forZe CS:GO-listen under den første åbne RMR-kvalifikation.

Den 22. februar tabte vores hold kampen til Unplugg3D. Vi har gentagne gange kontaktet PGL og FACEIT med en anmodning om at tjekke modstanderne for snyd. Som et resultat modtog tre spillere dagen efter et forbud på FACEIT-platformen. PGL-repræsentanter undskyldte over for os, men gav os ikke mulighed for at fortsætte med at deltage i turneringen. Selvom du følger reglerne, burde resultatet af spillet forZe - Unplugg3D annulleres, og forZe skulle gå videre.

Inden starten af de åbne kvalifikationer gjorde vi opmærksom på det dårligt tænkte udvælgelsessystem. Kvalifikationsturneringer til VM kan ikke afholdes uden lukkede kvalifikationsturneringer, hvortil kun verificerede spillere med verificerede personlige data bør tillades.

Vi er skuffede over PGL's håndtering af denne situation. Undskyldninger på papir vil ikke give spillerne dette forsøg på at kvalificere sig til majoren. Spillere, der træner hver dag og følger reglerne for fair play og respekterer andre hold og spillere.

Vi beder vores samfund og Valve om at være opmærksomme på denne situation. forZe håber, at vores eksempel vil hjælpe andre hold til at undgå lignende situationer og spille under lige og fair forhold ved turneringer på dette niveau.

Umiddelbart efter kampen foretog klubbens ledelse en intern undersøgelse og sendte endnu flere beviser på overtrædelser fra rivalernes side. Til gengæld henviste PGL igen til netspillerkonti. Allerede i næste kamp mod Dignitas fik holdet dog et teknisk nederlag, mens spillerne fik et forbud for at bruge snydekoder på FACEIT-platformen.

ForZe-repræsentanter citerede også en klausul i reglerne, ifølge hvilken holdet skulle fortsætte med at spille i de åbne kvalifikationer, efter at snyderne blev diskvalificeret. Arrangørerne ændrede dog ikke den endelige beslutning, idet de nægtede at gennemgå resultaterne af mødet.