Virtus.pro kommenterede beslutningen ESL om at fjerne holdet fra at deltage kl. ESL Pro League Season 15

Den russiske e-sportsorganisation Virtus.pro kommenterede ESLs beslutning om at fjerne holdet fra deltagelse i ESL Pro League sæson 15. Klubben understregede samtidig, at spillere, hvis det ønskes, vil kunne spille i mesterskabet under en neutral status.

Den 2. marts modtog vi en besked fra ESL-turneringsoperatøren om, at vi og Gambit Esports blev suspenderet fra deltagelse i turneringen ESL Pro League sæson 15. Forud for denne beslutning kom en skriftlig anmodning fra ESL om de juridiske og kommercielle aspekter af vores klub: hvor vi er registreret, hvem er vores ejere og samarbejdspartnere, om de er underlagt sanktioner og så videre. Vi har besvaret denne anmodning i detaljer og med støttedokumenter.

Det er klart, at anmodningen kun var en formalitet, og vores svar var af ringe betydning. I en offentlig meddelelse om vores suspension nævner ESL vores påståede forbindelse med staten og virksomheder under sanktioner som årsagen til diskvalifikationen. Men i korrespondance med klubbens ledelse opstår en ny formulering: at selvom vi faktisk ikke er forbundet, så opfattes vi som et hold tilknyttet staten.

Vi kan ikke tilslutte os denne tilgang. Det er indlysende, at der nu ikke er nogen rationelle kriterier, på grundlag af hvilke vi bliver fjernet fra turneringer, bortset fra personlige fordomme og pres udefra. Det så vi ved Dubai-turneringen med WePlay - og vi ser denne tendens fortsætte.

Turneringsoperatøren ESL tilbød selv vores spillere at spille under et neutralt flag, med et andet navn og uden klubtrøjer. ESL nægter at indgå i en dialog med klubbens ledelse vedrørende deltagelse i turneringen, og diskuterer alle spørgsmål direkte med spillerne.

Vi forstår, at vi står over for en levende manifestation af aflysningskulturen. Men i dette tilfælde bliver vi ikke stillet ultimatum, der presser os til at tage visse handlinger. Derfor vil vi ikke reagere med aggression på aggression og forbyde vores spillere at deltage i denne turnering. De brugte meget tid og kræfter på at blive ægte professionelle. Og vi, i modsætning til turneringsarrangører, er ikke klar til at devaluere andres indsats. Virtus.pro-spillere er altid bjørne, og hvis de beslutter sig for at deltage i turneringen, vil vi støtte dem.

Husk på, at tidligere ESL suspenderede Virtus.pro og Gambit Esports-holdene fra at deltage i deres turneringer, inklusive den kommende ESL Pro League sæson 15. Turneringsoperatøren forklarede sin beslutning med, at organisationerne på en eller anden måde er forbundet med den russiske regering. ESL begrænsede dog ikke spillerne og tillod dem at konkurrere i mesterskabet, men under neutral status.

Derudover blev Virtus.pro for nylig fjernet fra GAMERS GALAXY: Invitational Series Dubai 2022. Det blev rapporteret, at den uofficielle årsag var klubbens manglende holdning til den militære konflikt i Ukraine. Samtidig afgav arrangørerne af mesterskabet ikke en erklæring og besluttede at udelukke holdet fra tidsplanen.