Marix venstre Sprout

Den tyske e-sportsorganisation Sprout har annonceret ændringer i sin CS:GO-liste og skiller sig af med Marix. Husk på, at den 18-årige luxembourgske e-sportsmand har repræsenteret klubbens farver siden januar i år.

Nogle gange må du opgive noget, hvis det er godt for dig. Efter gensidig aftale forlader Marix startopstillingen på vores hold. Vi sætter pris på den dedikation og indsats, han var villig til at lægge i Sprout. Med de bedste ønsker, mester, det var en fornøjelse at arbejde.

Marix kom til Sprout for fem måneder siden fra CC OGLUM. I løbet af denne tid hjalp den 18-årige luxembourgske esportsmand holdet med at vinde ESL Meisterschaft Spring 2022, samt deltage i Intel Extreme Masters XVI - Katowice, ESL Pro League Season 15 og PGL Major Antwerp 2022: European RMR.

Næste turnering for det dansk-tyske hold skulle være ESL Challenger League Sæson 41: Europa. Sprout vil spille i samme gruppe som HEET, K23 og ex-MAD Lions. Samtidig har klubben tre uger tilbage til at introducere den femte spiller.

Fra nu af er Sprouts CS:GO-liste som følger: