Ainkrad venstre Nemiga Gaming

Den hviderussiske e-sportsorganisation Nemiga Gaming har annonceret ændringer i sin Dota 2 -liste, og skiller sig af med Ainkrad. Den 22-årige hviderussiske spiller har repræsenteret klubbens farver siden august 2020.

Aingrad forlader Nemiga Gaming og bliver en gratis agent. Efter næsten to år med at spille under vores farver, forlader Aleksey Diveevsky Nemiga Gamings Dota 2-liste. Vi kan bestemt sige, at denne person har ydet et kæmpe bidrag til hver af vores sejre. Og på vegne af hele klubben vil vi ønske ham held og lykke i hans fremtidige karriere. I øjeblikket tester vi en ny spiller, som kan blive et fuldgyldigt medlem af vores hold. Vi holder dig opdateret.

Aingrad kom til Nemiga Gaming i sommeren 2020. I løbet af denne tid hjalp den 22-årige hviderussiske spiller holdet med at vinde AOC Play Dota2 samt tage fjerdepladsen i ESL One DPC Eastern Europe sæson 2: Lower Division og Dota 2 Champions League sæson 7.

Den sidste turnering for esportsmanden som en del af Nemiga Gaming var Dota 2 Champions League sæson 8, hvorefter Aingrad blev overført til inaktiv.

Nemiga Gamings nuværende Dota 2-liste er som følger: