HellRaisers annoncerede en tilbagevenden til Dota 2

Den ukrainske eSports-organisation HellRaisers har annonceret deres tilbagevenden til Dota 2 -scenen med samme liste. Klubbens ledelse meddelte dette på sociale netværk og supplerede alt dette med nyheden om at flytte til Serbien.

Dota 2-holdet vil fortsætte med at spille under HellRaisers-mærket med den samme liste. Vi er imod krig og ønsker at være i stand til at gøre det uden begrænsninger, der forener os - at spille, at konkurrere, at udtrykke vores holdning. Derfor besluttede vi at flytte truppen til Serbien.

Derudover nægter vi at samarbejde med nogen partnere og entreprenører fra Rusland.

Vi er endnu ikke klar til at tale om HellRaisers fulde tilbagevenden. Vi er nødt til at genopbygge klubbens infrastruktur fra bunden og genoprette de processer, der blev afbrudt af krigen. Men vi tror på, at denne beslutning vil være begyndelsen på en ny historie for vores klub.

Husk på, at organisationen i marts annoncerede suspenderingen af sine aktiviteter på ubestemt tid. På samme tid opløste HellRaisers CS:GO -listen, mens Dota 2-divisionen blev frosset.

Nu har organisationen besluttet at lancere tilbagevendensprocessen og flytte vagtplanen til Serbien undervejs. Derudover nægtede HellRaisers at samarbejde med nogen partnere og entreprenører fra Rusland.

Det nærmeste mesterskab for holdet vil være DPC EEU 2021/2022 Tour 2: Playoffs, som afholdes online fra 27. april til 2. maj. I konkurrencens kvartfinale skal holdet mødes med NAVI.

I øjeblikket er HellRaisers Dota 2-liste som følger: