Ceros blev træner DetonatioN FocusMe

Detonation FocusMe, en e-sportsorganisation, annoncerede på klubbens hjemmeside, at Kyohei 'Ceros' Yoshidas aktivitet har ændret sig. Nu, fra stillingen som aktiv spiller, flyttede han til trænerstolen og vil hjælpe sine allerede tidligere holdkammerater som mentor.

Ifølge ledelsen af organisationen var Ceros en af hovedårsagerne til, at Detonation FocusMe havde succes i klubbens historie, og Yoshida selv er en af de mest talentfulde League of Legends- spillere i Japan.

Yoshidas karriere, som i tilfældet med den legendariske Faker, er begrænset til kun én organisation, men ikke T1, men Detonation FocusMe. Han blev en del af organisationen i april 2013. I næsten 9 års spil med DFM var han i stand til at vinde i sådanne begivenheder som LJL Grand Finals 2014, LJL Grand Finals 2015, LJL Spring 2019, LJL Summer 2019, LJL Spring 2020 og LJL Spring 2021. Derudover formåede han at bryde igennem til 2018 World Championship, 2019 World Championship og Mid-Season Invitational 2019. I disse turneringer placerede han sig henholdsvis 17-20, 21-24 og 8-9. Ikke desto mindre kan Ceros kun kaldes en succesfuld LoL-spiller i henhold til en persons subjektive mening, da e-sportsmanden, givet erfaringen på den professionelle arena, kunne have opnået meget mere. Hans indtjening i næsten 9 år beløb sig til $95.000.

Med Ceros' afgang fra startlisten ser League of Legends-listen således ud: