Gen.G Esports fuldførte listen over PUBG

Ledelsen af esports-organisationen kom med en interessant meddelelse på klubbens Twitter-konto. Efter at Pio og Esther trak sig tilbage fra deres professionelle PUBG-karriere, har holdet to ledige stillinger. I betragtning af at Yo 'Asura' Sang-won er en underlegen spiller, og først og fremmest en træner og derefter en spillertræner, er der tre ledige pladser på holdet. Det er præcis, hvad ledelsen i organisationen gjorde, som underskrev en kontrakt med tre spillere i PUBG.

Klubbens nytilkomne er Han 'maczora' Dei-kyu, Lee 'Spear' Dong-su og Seo 'Renba' Jay-young. De har alle underskrevet kontrakter i dag. Før han kom til Gen.G esports, spillede Maczora under ATA-mærket mellem januar og oktober. I løbet af denne tid lykkedes det ham at vinde Battlegrounds Smash Cup sæson 4 ($ 16.160), placere sig på 2. linje af TMC Global Invitational 2021 (~ $ 9.955) og tage en 5-6 plads i PUBG Continental Series 5: Asia (~ $ 18.500), samt tjene mange andre priser. I løbet af sin karriere, som startede i september 2018, har Maczora tjent $18.807 i præmiepenge.

Spear og Renba spillede til gengæld sammen som en del af GHIBLI Esports fra juli 2021 til januar 2022. De vandt Esports Championships East Asia 2021 og AfreecaTV PUBG League: 2021 Fall Season, som tjente henholdsvis $8.550 og $15.000 i præmiepenge. De blev nummer to i AfreecaTV PUBG League: 2021 Winter Season og modtog hovedpræmien på $8.000. Den vigtigste præstation ikke kun i perioden med at spille for GHIBLI Esports, men i hele karrieren for esports-spillere kan med rette betragtes som den 13. plads, der blev taget ved PUBG Global Championship 2021, et af de største mesterskaber nogensinde afholdt i PUBG med en præmie pulje på $4.340.000. Holdet, selvom det ikke kunne komme ind blandt de 12 bedste deltagere, formåede ikke desto mindre at tage en belønning på $75.810 med sig.

Nu, med ankomsten af tre spillere i Gen.G Esports, er det muligt, at Asura udelukkende vil starte som træner.

PUBG Gen.G Esports liste er som følger: