ORDER annoncerede et partnerskab med The Man Cave

Den australske e-sportsorganisation ORDER har annonceret et partnerskab med den mentale sundhedsforebyggende organisation The Man Cave. I løbet af samarbejdet vil parterne afholde forskellige aktiviteter, herunder seminarer om fysisk og følelsesmæssigt velvære.

Mark Edwards, ORDER CEO: "Nu er der ikke noget bedre tidspunkt at starte en samtale om mental og fysisk velvære, og vi har ledt efter måder at berige vores hold og vores organisation som helhed på. Vi er det første professionelle e-sportshold i Australien, der kører et program, hvor vi ikke kun vil se på, hvordan vores hold arbejder bedst sammen – en højpræstationskultur – men også individuelt mentalt velvære, herunder ernæring og fitness, økonomisk uddannelse og involvering af forældre, så de fuldt ud forstår spillernes karrierevej og hvordan de bedst kan støtte deres barn".

Ud over workshoppene vil ORDER rådføre sig med The Man Cave om spillernes mentale sundhed. Organisationen vil især være vært for sit fællesskab på Twitch, som kombinerer spil med ressourcer, der hjælper unge mennesker og uddanner dem om vigtigheden af mental sundhed.

Al Green, Head of Community i The Man Cave: "Vi arbejder med tusindvis af unge mennesker hvert år, og vi ved, hvor vigtige spil og online-fællesskaber er for dem. Vi er virkelig glade for at samarbejde med ORDER, så alle unge kan få fornøjelige og meningsfulde spil- og onlineoplevelser".

Husk på, at den australske organisation ORDER i januar gennemførte en rebranding, hvor den introducerede et nyt logo og design af spilletrøjen.