Virtus.pro udvider partnerskab med HAVAL

Den russiske e-sportsorganisation Virtus.pro har annonceret udvidelsen af sit partnerskab med HAVAL-mærket. Fra nu af vil aftalen blandt andet omfatte alle klubbens første Dota 2, CS:GO og PUBG lister.

Sergey Glamazda, general manager for Virtus.pro: "Resultatorienterede og dristige beslutninger er det, der forener HAVAL og Virtus.pro. Vi er glade for at se, hvordan vores klubs bilmærkepartner bliver mere og mere genkendelig blandt eSports fans. Vores fans er allerede blevet ejere af HAVAL-biler, og vi forstår, at vi bevæger os i den rigtige retning. At sprede partnerskabet til alle de første vagtplaner i vores klub er ikke tilfældigt - i år vil vi glæde e-sportspublikummet ikke kun i klassiske VP-discipliner, vi er allerede ved at forberede et par interessante annonceringer. Så vi er på vej med HAVAL!".

Det forlyder, at bilmærket også vil fortsætte med at støtte udsendelser af de største eSports-turneringer for tilskuere fra Rusland og CIS-landene.

Jérôme Sego, administrerende direktør for HAVAL i Rusland: "I 2020 begyndte vi selvsikkert at udforske eSports territorium, støttede Virtus.pro's vigtigste Dota 2-liste og udvidede gradvist vores samarbejde. På to år lykkedes det os at opnå imponerende resultater og demonstrere, at HAVAL er innovativt, et bilmærke, der deler værdierne fra esportssamfundet. Nu spænder vores partnerskab over alle klubbens discipliner, og vi tror på, at 2022 bliver en ny milepæl for os at nå høje mål sammen med Virtus.pro " .

Huskat HAVAL og Virtus.pro først annoncerede deres samarbejde i 2020. Derefter omfattede aftalen sammensætningen af organisationen i Dota 2-disciplinen.