Team Vitality udvider partnerskab med Philips Monitors

Den franske e-sportsorganisation Team Vitality har annonceret udvidelsen af sit eksisterende partnerskab med elektronikproducenten Philips Monitors. Som en del af den opdaterede flerårige aftale bliver virksomheden den eksklusive gamingmonitor-partner for Team Vitalitys League of Legends- og FIFA- hold.

Det forlyder, at Philips Monitors vil udstyre klubbens esports-spillere med en serie af Philips Momentum-monitorer. Derudover vil virksomheden udstyre klubbens træningsbaner i Berlin og på Stade de France med sine monitorer. Philips Monitors-logoet vises også på trøjen til Team Vitality League of Legends og FIFA-hold.

Nicholas Maurer, Team Vitality CEO: "At give vores spillere det bedste udstyr til at hjælpe dem med at præstere på deres højeste niveau har altid været en topprioritet for os, og derfor er vi glade for at udvide vores partnerskab med en pålidelig skærmleverandør som Philips. Dette er også et vidnesbyrd om, hvad vi opnår hos Team Vitality for at kunne bygge videre på vores eksisterende partnerskaber."

Forlængelsen følger en aftale underskrevet sidste år, som kun dækkede FIFA-holdet. Philips Monitors vil angiveligt bruge Team Vitalitys spilleroplevelse til forskning og udvikling i et forsøg på at skabe "de bedste skærme til spillere."