Sergei Glamazda trådte tilbage som administrerende direktør Virtus.pro

Den russiske e-sportsorganisation Virtus.pro annoncerede bruddet med Sergey Glamazda, som har været klubbens administrerende direktør siden 2020. Klubben takkede funktionæren for samarbejdet og ønskede ham held og lykke i hans fremtidige karriere.

Nikolai Petrosyan, CEO for ESforce Holding: "Vi er taknemmelige over for Sergey for hans bidrag, han bragte en masse nye ideer til Virtus.pro og startede deres implementering. Under den fælles diskussion kom vi til den konklusion, at der nu er behov for yderligere indsats at systematisere Virtus.pro's arbejde og løse problemer, der dukkede op i foråret 2022. For at gøre dette besluttede vi at koncentrere ledelsen af klubben i hænderne på ESforce-topchefer, som ser hele billedet af bedriftens aktiviteter. "

Det er rapporteret, at organisationen under ledelse af Sergey kom ind i de fem største klubber i verden i form af præmiepenge, Dota 2-listen tog en 5-6. plads ved The International 2021, og CS:GO-listen kom ind i TOP-10 af de bedste hold i verden og avancerede til PGL Major kvartfinalen Stockholm 2021. Derudover dukkede VP.Prodigy akademiet op fra hans hånd og holdene startede i nye discipliner for klubben, en række succesfulde transfers blev gennemført - udgående og indgående.

Sergey Glamazda: "Jeg er taknemmelig over for Virtus.pro for dette utrolige eventyr, som vi oplevede sammen i to et halvt år. Jeg husker hver turnering, hver sejr og nederlag. Jeg er stolt af sejre, jeg var altid ansvarlig for nederlag og prøvede at lære af dem. Tak "Til talentfulde spillere, der gør klubben stærkere hver dag med deres færdigheder. Tak til fansene, der inspirerede mig med deres følelser, kommentarer og selvfølgelig memes. Jeg var glad for at møde jer alle, Jeg fortsætter med at heppe på Bears fra publikum."

Samtidig nedlagde Virtus.pro stillingen som klubbens daglige leder - fra nu af vil ESforce Holdings ledelsesteam styre de strategiske aspekter af aktiviteten.