Gambit Esports skilte selskab med Fortnite

Den russiske esportsorganisation Gambit Esports skilte sig fra en del af Fortnite-listen. Holdet forlod letw1k3 og Toose, samt analytikeren k1n3c7. Den tilsvarende meddelelse dukkede op på eSports-klubbens sociale netværk.

I flere år har letw1k3 og Toose repræsenteret vores organisation på højeste niveau. De har deltagelse i Fortnite World Cup, sejre i Fortnite Championship Series og DreamHack Open-turneringer. På vegne af Gambit Esports vil vi udtrykke vores taknemmelighed til Mark, Ilya og Vladimir for deres uvurderlige bidrag til udviklingen af organisationen og ønske dem held og lykke i deres fremtidige bestræbelser.

letw1k3 og Toose har repræsenteret farverne i Gambit Esports siden april 2019. I løbet af denne tid blev spillerne vindere af PC Cash Cup: C2S3 - Uge 3: Europa, C2S3: FNCS - Kvalifikation 3: Europa, FNCS: Sæson X - Uge 1: Europa, Daily Duos Cup: C2S2: Europa og FNCS: Kapitel 2 Sæson 2 - Heat 1: Europa, og kom også i top tre på C2S1: FNCS - Uge 2: Europa, C3S1: FNCS - Semifinale 1: Europa, Daily Duos Cup: C2S2: Europa og C2S3: FNCS - Heat 4: Europa.

Bemærk, at organisationen tidligere solgte sin CS:GO-liste, som nu repræsenterer farverne i Cloud9. Det er nok ikke den sidste ændring i klubbens struktur.

Den nuværende Gambit Esports Fortnite-liste er som følger: